Wychodząc naprzeciw wielu rekomendacjom pojawiającym się w ramach REE 2024 - aby starania o rozwój edukacji ekonomicznej nie zakończyły się wraz z obchodami REE 2024, a także biorąc pod uwagę potrzebę kontynuacji idei i działań zapoczątkowanych uchwałą Senatu RP oraz samym przebiegiem Roku Edukacji Ekonomicznej oraz deklarację członków Komitetu Organizacyjnego REE 2024 powołano Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej jako porozumienia organizacji pozarządowych, zajmujących się szeroko rozumianą edukacją ekonomiczną i przedsiębiorczości, a będącą realną „spuścizną” i kontynuacją idei Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.
Wyzwania gospodarcze, społeczne i technologiczne, jakie stoją przed Polską, wymagają skoordynowanej i efektywnej edukacji ekonomicznej i finansowej. Potrzeba rozwoju edukacji z tym zakresie, a tym samym konieczność podnoszenia poziomu wiedzy finansowej i ekonomicznej społeczeństwa, jest oczywista i popierana przez bardzo różne środowiska i podmioty. Potrzeba ta wynika również z szans i wyzwań, jakie stawiają przed nami zarówno wyzwania społeczno-gospodarcze, jak i bardzo ważne ogólnopolskie inicjatywy publiczne z zakresu edukacji ekonomicznej i finansowej:
Powołanie i działalność Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej są integralną częścią procesu budowy społeczeństwa przygotowanego do stawienia czoła wyzwaniom, jakie niesie przyszłość przez wzmacnianie kompetencji ekonomicznych, finansowych, z zakresu przedsiębiorczości i cyberbezpieczeństwa. Obchody REE 2024 i pojawiające się w tym kontekście szczególne zainteresowanie rozwojem edukacji ekonomicznej stały się najlepszym momentem dla utrwalenia i wzmocnienia efektywności wspólnych działań w tym zakresie.
Podpisanie porozumienia w obecności Pani Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy Błońskiej - 14 stycznia 2024 roku, w trakcie uroczystego podsumowania REE 2024, stało się również symbolicznym wskazaniem znaczenia edukacji ekonomicznej oraz kontynuacji dzieła REE 2024 i szczególnej roli Senatu RP, który podjął i szczególnie wspierał inicjatywę REE 2024.
W najbliższym czasie, z inicjatywy sygnatariuszy Porozumienia powołana zostaną Komitet Organizacyjny Rada Programowa oraz pierwsze zespołu tematyczne Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej oraz zainicjowane zostanie powołanie przy KCEE Koalicji na rzecz edukacji ekonomicznej. Porozumienie o utworzeniu KCEE jest inicjatywą otwartą, co umożliwi również dołączanie w przyszłości kolejnych organizacji szczególnie zaangażowanych w rozwój edukacji ekonomicznej w naszym kraju.