Wspólna i wyjątkowa w skali Europy, inicjatywa sześciu największych organizacji realizujących działalność edukacyjną w ramach szeroko rozumianej edukacji pozaformalnej w zakresie wiedzy ekonomicznej i finansowej w Polsce, stanowiła, stanowi i stanowić będzie - poprzez powoływane właśnie Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej – realny wpływ na długo oczekiwany rozwój edukacji ekonomicznej, finansowej i przedsiębiorczości w polskim systemie edukacji formalnej i nieformalnej.
Ustanowienie – decyzją Senatu RP – roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, a także szczególne zaangażowanie Pani Marszałek Małgorzaty Kidawy Błońskiej oraz wielu senatorów i pracowników Senatu RP, stanowiło niewątpliwie formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie tej jakże ważnej wiedzy, a także wyraźnym wsparciem dla inicjatyw podejmowanych obecnie zarówno przez instytucje publiczne, jak i podmioty sektora organizacji pozarządowych.
Szczególny wymiar symboliczny nadały również inicjatywie REE obchodzone 100-tne rocznice wielkich reform gospodarczych Władysława Grabskiego, który podkreślał szczególną wagę wiedzy ekonomicznej młodego pokolenia dla budowania, rozwoju i utrwalania niepodległości Polski. Jego idee edukacyjne wsparte zostały przez Janusza Korczaka wydaniem również 100 lat temu książki „Bankructwo małego Dżeka” – jednej z najważniejszych pozycji w zakresie praktycznej i powszechnej edukacji ekonomicznej jakie napisano w Polsce. Te historyczne inspiracje dla przyszłości stały się ważnym przekazem i wsparciem wielu działań i inicjatyw podejmowanych w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej.
Dzisiejsza konferencja „Rok Edukacji Ekonomicznej efekty-wyzwania-rekomendacje” to nie tylko sposób na podsumowanie wielu działań ale również wyznaczenie najważniejszych kierunków dla rozwoju edukacji ekonomicznej w Polsce, który wspierany i inspirowany będzie przez powoływane właśnie dzisiaj Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej – kontynuatora idei i działań podejmowanych w ramach REE 2024.
W związku z powszechną zgodą co do potrzeby rozwoju edukacji ekonomicznej oraz pozytywnymi ocenami podnoszonych idei i działań podejmowanych w ramach REE 2024 jednym z najważniejszych wniosków i rekomendacji różnych środowisk było niewątpliwie kontynuowanie wspólnych działań w tym zakresie – tak aby obchody Roku Edukacji Ekonomicznej nie były zapewne ważnym ale tylko epizodem.
Wychodząc naprzeciw takim sugestiom i oczekiwaniom, Komitet Organizacyjny REE 2024 wyszedł z inicjatywą powołania przez organizacje pozarządowe realizujące lub wspierające realizację ogólnopolskich programów i projektów w zakresie edukacji ekonomicznej, Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej.
U podstaw tej decyzji leżała wiedza o kluczowej roli edukacji w ww. zakresie w budowaniu świadomego, odpowiedzialnego i przedsiębiorczego społeczeństwa obywatelskiego oraz dobrobytu osobistego i narodowego. KCEE, jako spuścizna Roku Edukacji Ekonomicznej 2024, będzie kontynuować długofalowe cele REE oraz dbać o dziedzictwo ideowe Władysława Grabskiego i Janusza Korczaka w zakresie edukacji ekonomicznej.
Dzięki decyzji Zarządu Związku Banków Polskich siedzibą Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej stanie się udostępniły na ten cel historyczny budynek Klubu Bankowca, przy ul. Smolnej 6 w centrum Warszawy – obiekt który przez ostatnie 30 lat gościł na konferencjach, seminariach i szkoleniach dziesiątki tysięcy przedstawicieli środowisk finansowych, gospodarczych, oświatowych i akademickich oraz wielu przedstawicieli instytucji publicznych i najważniejszych przedstawicieli władz naszego kraju. Mamy nadzieję, że również i ta dotychczasowa rola obiektu stanie się realnym wsparciem działalności KCEE.