raport
Katarzyna Sekścińska
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych
2023
otwarty (Open Access)
Sekścińska, K. (2023). Ekspertyzy IGTE 13/2023: Sposób finansowego zabezpieczania się młodych dorosłych na emeryturę. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. https://igte.pl/wp-content/uploads/2023/07/Ekspertyzy_IGTE_13_2023_Sposob-finansowego-zabezpieczania-sie-mlodych-doroslych-na-emeryture.pdf
emerytury, system emerytalny, młodzi dorośli, oszczędzanie, zabezpieczenie na emeryturę
polski
Polska
Raport prezentuje część wyników badania dotyczącego świadomości emerytalnej oraz postaw młodych Polaków wobec systemu emerytalnego. Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1108 osób w wieku 18–30 lat. W niniejszym raporcie zaprezentowano wyniki, dotyczące sposobów zabezpieczania się młodych dorosłych na emeryturę.
Wyniki wskazują, że młodzi dorośli uważają, iż optymalny wiek na rozpoczęcie oszczędzania na emeryturę to 34 lata, co może tłumaczyć fakt, że tylko 31% badanych już odkłada na ten cel. Jednak konkurencyjne potrzeby finansowe, takie jak zakup mieszkania (uznawany za nierealny przez 41% badanych), mogą powodować dalsze odkładanie decyzji o oszczędzaniu.
Wśród instrumentów emerytalnych największym zainteresowaniem cieszy się Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK), uznawany za najbardziej opłacalny. Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są rzadziej wybierane, głównie z przekonania, że oszczędzanie na emeryturę jest konieczne, niezależnie od formy. Główną barierą dla długoterminowego oszczędzania jest brak zaufania do stabilności systemu – obawa, że zmiany prawne mogą spowodować utratę środków, co wynika z negatywnych doświadczeń związanych z OFE. Raport sugeruje, że konieczna jest szybka interwencja w celu odbudowy zaufania do systemu emerytalnego.
Niniejszy raport stanowi prezentację części wyników badania pt. „Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków do 30 roku życia”. Wszystkie raporty, sporządzone na podstawie tego badania, dostępne są pod linkiem: https://igte.pl/ekspertyza/
* zgodnie z przyjętymi założeniami nie podaje się stopni i tytułów naukowych autorów