Podczas drugiego dnia Kongresu Edukacji Ekonomicznej 2025 do grona inicjatorów Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej dołączyły dwie kolejne organizacje: Fundacja na rzecz Standardów Rozwoju Standardów Doradztwa Finansowego – EFPA Polska oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy „THINK”! Porozumienie podpisali: Mariola Szymańska – prezeska EFPA Polska, Anna Bichta – prezeska Fundacji Think! oraz Waldemar Zbytek – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KCEE.
Dwa lata temu powiedzieliśmy sobie, że ma być to inicjatywa organizacji pozarządowych, współpracujących z wszystkimi instytucjami, w szczególności publicznymi. Ale powiedzieliśmy też sobie, że ma być to inicjatywa otwarta, że będziemy do niej zapraszali kolejne instytucje, które zajmują się edukacją finansową, ekonomiczną i przedsiębiorczości – mówił podczas KEE2025 prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego KCEE Waldemar Zbytek.
Cieszę się, że do Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej, kontynuatora idei REE2024 – porozumienia organizacji pozarządowych oraz kontynuatora idei REE 2024 przyłączają się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy „THINK” oraz Fundacja na rzecz Standardów Rozwoju Standardów Doradztwa Finansowego – dodał prezes Zbytek.
O KCEE
Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) to kontynuator idei i działań podejmowanych w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej 2024. KCEE ma być jedną z kluczowych instytucji zajmującą się rozwojem współpracy w zakresie edukacji ekonomicznej w Polsce. Powołanie KCEE uroczyście ogłoszono 14 stycznia 2025 r. w Senacie RP.
KCEE będzie również dbać o dziedzictwo Władysława Grabskiego i Janusza Korczaka w zakresie edukacji ekonomicznej oraz zainicjuje utworzenie Koalicji na rzecz Edukacji Ekonomicznej, która skupi szerokie grono instytucji wspierających edukację ekonomiczną w Polsce.
Centrum będzie uczestniczyć w realizacji i rozwoju celów Krajowej Strategii Edukacji Finansowej przyjętej przez Radę Ministrów w 2024 r., wspieraniu wdrażania nowego przedmiotu „biznes i zarządzanie” w szkołach ponadpodstawowych oraz rozwoju edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych. Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim będą prowadzone badania i analizy diagnozujące potrzeby w zakresie edukacji ekonomicznej a ich wnioski i rekomendacje szeroko promowane i udostępniane. KCEE będzie wyjątkową platformą współpracy i inspiracji dla osób i instytucji do rozwoju edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości w naszym kraju. Siedzibą KCEE jest Klub Bankowca w Warszawie, który został w tym celu udostępniony przez Związek Banków Polskich.